Mladí lidé vnímají sociální a politické problémy ve společnosti a často z nich mají obavy. Strach vyvolávají válečné konflikty, zhoršování životního prostředí ale i zdražování služeb a potravin. Vyplývá to z analýzy České rady dětí a mládeže. Šetření bylo realizováno v rámci studie KANTAR Lifestyle 2024 na vzorku mladých lidí od 16 do 30 let (N = 999). Pozornost byla v šetření věnována i tomu, jak mladí lidé vnímají politické a sociální problémy.

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Mezi nečastější vnější hrozby, kterých se mladí lidé obávají, patří válka, obává se jí polovina otázaných (48 %). Zhruba třetina mladých má také strach ze zhoršování životního prostředí (32 %), rychlého a výrazné zdražování zboží a služeb nebo migrace a uprchlíků (shodně 31 %). Naopak nejmenší strach mají mladí lidé z nedostatku potravin či pitné vody (11 %), prohlubování názorových rozdílů mezi skupinami obyvatel (13 %), přírodních katastrof a nedostatku přírodních zdrojů a výpadků dodávek energie (shodně 15 %). Mladí tedy mají obavy ze zhoršování životního prostředí, z jeho důsledků, jako např. požárů a povodní, však ne.

Ženy se častěji než muži obávají zhoršování životního prostředí (38 % vs 26 %), zdražování (36 % vs 27 %) nebo nárůstu chudoby (27 % vs 18 %) a přírodních katastrof (21 % vs 9 %). Muži mají více strach manipulace s informacemi (39 % vs 19 %), stárnutí populace (24 % vs 12 %). Nejmladší sledovaná věková kategorie mezi mladými (16-19 let) se ukazuje být tou, která má největší strach ze zhoršování kvality životního prostředí (42 %) nebo manipulace s informacemi (33 %).

Mladí lidé bez maturity se častěji obávají nezaměstnanosti (36 %), nárůstu chudoby (31 %), absolventi vysokých škol spíše prohlubování ekonomických (25 %) nebo názorových rozdílů (19 %) mezi skupinami obyvatel. Tyto rozdíly poukazují na to, že lidé s nižším vzděláním se více obávají konkrétních ekonomických problémů zaměstnanosti, lidé s vyšším vzděláním zase zvětšování sociálních nerovností, ke kterým nezaměstnanost a chudoba mnohdy vedou.

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999 (odpověď považuji to za hrozbu)

Mladí lidé vnímají mezinárodní politickou situaci a nezanedbatelné množství z nich má obavy z jejího vývoje obavy. Nevětší počet dotázaných má strach z vývoje války na Ukrajině (63 %), rozšiřování čínského vlivu (47 %), konfliktu v pásmu Gazy (41 %), ale i poltického vývoje na Slovensku (36 %) či Maďarsku (26 %) a rozšiřování vlivu EU (28 %).

Mladí se obávají politického vývoje ve vojenských konfliktech, rozšiřování vlivu Číny (47 %) i EU (28 %), z politického vývoje na Slovenku či Maďarsku mají strach spíše muži než ženy (31 % vs. 25 %), podobně je tomu i v případě čínského vlivu (54 % vs. 40 %). Obavy mívají častěji lidé s vysokoškolským vzděláním oproti lidem bez maturity, a z vývoje situace na Slovensku (46 % vs. 20 %), v Maďarsku (34 % vs. 22 %), na Ukrajině (75 % vs. 52 %), i rozšiřování čínského vlivu (57 % vs. 38 %), naopak je tomu v případě vlivu EU (33 % vs. 18 %).

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Mladí lidé silně vnímají sociální problémy v různých oblastech společnosti. Polovina dotázaných vnímá týrání a zneužívání zvířat, cca každý čtvrtý (44–40 % lidí) vnímá problémy s duševním zdravím, obtěžování, zneužívání nebo násilí na ženách nebo nedostatek pracovních míst se mzdou dostatečnou na živobytí. ale vnímají i zvyšující se nerovnosti (38 %) nebo zdravotní problémy (36 %).

Naopak méně dotázaných se obává nedostatečné rozmanitosti ve vedení (12 %), nedostatečného dodržování lidských práv (17 %) nebo nedostatečného zaměření na vzdělávání a rozvoj dovedností pro budoucí svět (23 %). Dochází k zajímavému paradoxu ohledně pracovní stránky života – pouze 17 % mladých se bojí nedodržování pracovního práva, přitom 29 % má obavy z využívání dětské práce a vykořisťování dělníků. To se dá přitom klasifikovat jako nedodržování pracovního práva.

 

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Přestože většina mladých lidí v roce 2023 nepomáhala lidem z Ukrajiny, více než čtvrtina (28 %) se do pomoci zapojila, ať už osobně nebo pomocí organizací poskytujících pomoc.

Z výsledků analýzy vyplývá, že mladí lidé ve velké míře vnímají sociální a politické problémy v České republice. Obavy mezi mládeží panují ve vztahu k mezinárodní politice a především ve vztahu k válečným konfliktům. Současně se ale bojí i hrozeb týkajících se zdraví a životního prostředí, zneužívání či vykořisťování lidí a dalších ekonomických problémů.

 

Článek vznikl v rámci projektu Youthwiki – online encyklopedie národních politik mládeže v Evropě, podpořené programem Erasmus+. Více online: https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki