Mladí se ve volném čase nejčastěji věnují sportu a hudbě, a to v rámci organizované činnosti, tak samostatně. Nejdůležitější pro mladé lidi je, aby je aktivita bavila, pokud se žádné zájmové činnosti nevěnují, je to z důvodu nezájmu nebo nedostatku financí. Vyplývá to z analýzy České rady dětí a mládeže na vzorku respondentů ve věku 15–29 let. Sběr dat proběhl na v prosinci 2024.
V následující části se zaměřujeme na to, jaké zájmové aktivity vykonávali mladí lidé v dětství v rámci různých organizací a zda se těmto aktivitám věnují i dnes. V dalším grafu se podíváme na stejné zájmové aktivity, ale zaměříme se na to, jestli se jim věnují samostatně ve volném čase.
Rekrutace respondentů proběhla kvótním výběrem, sběr dat zajistila agentura Kantar, (N=1000), údaje jsou uvedeny v %
Účast mladých lidí na organizovaných aktivitách s věkem klesá, ale někteří se jim i nadále věnují. Nejvíce se v rámci organizací zaměřují na sport, a to jak dnes, tak i v dětství (61 % a 37 %). Do 15 let děti často navštěvují hudební kroužky (34 %), výtvarné kroužky (31 %), vzdělávací aktivity (27 %) nebo tábornické a oddílové činnosti (19 %). Pouze 10 % dětí se do 15 let nezúčastnilo žádného kroužku či jiné organizované zájmové činnosti.
Ve věku 15–29 let se kromě sportu nejvíce zaměřují na vzdělávací aktivity (22 %), přičemž pokles oproti dětským letům je pouze 5 %. U ostatních aktivit je viditelný výrazný pokles, ale i dnes se 18 % dotázaných věnuje organizovaně hudbě, která je nejpopulárnější ze všech uměleckých aktivit. Tance a výtvarné činnosti se v pozdějším věku věnují pouze 7 % mladých. Jiné umělecké obory, politická a občanská participace nebo náboženství nejsou tolik vyhledávanými aktivitami.
Mimo organizace se mladí lidé nejčastěji věnují sportu nebo hudbě, a to jak v dětství, tak i nyní. Hudbě se věnují ve stejné míře jako v dětství, zájem o ni tedy přetrvává (shodně 24 %). U sportu a tábornictví je rozdíl mezi dětstvím a současností také spíše menší. Naopak zájem o vzdělávací aktivity s věkem roste (z 19 % na 23 %). 27 % mladých lidí uvádí, že se v dětství žádné volnočasové aktivitě mimo organizaci nevěnovalo, což znamená, že některé děti se těmito aktivitami zabývaly pouze v rámci organizované činnosti (16 %).
A jaké jsou důvody, proč se aktivitám nevěnují a co od nich vlastně očekávají?
Zhruba třetina mladých lidí uvádí jako důvod, proč se v rámci nějakých organizací nevěnují volnočasovým aktivitám, nezájem (37 %) a nedostatek peněz (32 %). 17 % a 18 % respondentů zmiňuje jako důvod i vzdálenost volnočasové aktivity nebo nedostatečnou nabídku aktivit. Jako jiné důvody uvádějí hlavně nedostatek času, nebo i preferenci věnovat se aktivitě samostatně. Výrazně více žen uvádí jako důvod nedostatek peněz (41 % vs. 19 %), muži zase nezájem (55 % vs. 25 %).
Hlavním důvodem, proč se mladí lidé sami mimo organizace nevěnují volnočasovým aktivitám, je nezájem, což se týká poloviny dotázaných. Další třetina zmiňuje nedostatek financí. 13–14 % mladých uvádí vzdálenost aktivit, nedostatečnou nabídku nebo jiný důvod. Mezi jiné důvody patří málo času. Nedostatek peněz častěji zmiňují ženy než muži (36 % vs. 25 %), zatímco muži častěji uvádějí nezájem (56 % vs. 34 %). Nedostatečnou nabídku aktivit více zmiňují ženy než muži (17 % vs. 7 %), což naznačuje, že pro muže je k dispozici širší nabídka atraktivních aktivit.
Pro mladé lidi je nejdůležitější, aby je aktivita bavila (81 %), což se týká 8 z 10 dotázaných. Dvě pětiny považují za klíčové, aby si rozuměli s ostatními účastníky a aby rozvíjeli svůj talent. Přibližně čtvrtina považuje za zásadní dobré vedení a zlepšování fyzické zdatnosti. Pro pětinu je klíčové využití osvojených dovedností v běžném životě. Pouze 6 % mladých se účastní aktivit kvůli společenské prestiži. Pro ženy je důležitější, aby je aktivita bavila (85 % vs. 78 %) a aby rozvíjely svůj talent (45 % vs. 37 %), zatímco muži kladou větší důraz na budování fyzické zdatnosti (33 % vs. 21 %) a společenskou prestiž (8 % vs. 4 %). Rozvíjení talentu je klíčové především pro nejmladší věkovou skupinu 15–19 let.
V následující části se zaměřujeme na rodinnou tradici v souvislosti zájmových aktivit.
V následující části jsme se respondentů ptali, zda se někdo v jejich rodině také věnuje nebo věnoval stejné volnočasové aktivitě. Cílem bylo zjistit, zda existuje tradice v rámci rodin. Nejčastěji mladí lidé sdílejí aktivitu se sourozenci, 38 % dotázaných uvádí, že bratr nebo sestra provozují nebo provozovali stejnou aktivitu. 29 % uvádí, že tuto zálibu sdílejí s otcem, a 26 % s matkou. Muži častěji sdílejí aktivitu s otcem (35 % vs. 23 %), zatímco u žen není tato vazba mezi matkou a dcerou výrazně patrná. Osoby s učňovským vzděláním mají slabší vazbu na otce v porovnání s ostatními.
Nejčastějšími aktivitami, kterým se rodinní příslušníci věnují nebo věnovali, jsou sport a hudba. Mladí lidé nejčastěji sdílejí zájem o sport, hudbu, vzdělávání nebo výtvarnou činnost. Zatímco s otcem sdílí zájem především o sport, s matkami mají společný zájem o hudbu a výtvarné aktivity. Dvě třetiny dotázaných uvádějí, že se jejich rodiče žádné takové aktivitě nevěnovali. U sourozenců je však podíl aktivních ve volnočasových aktivitách vyšší než u starších generací; 3 z 10 sourozenců dotázaných se nějaké volnočasové činnosti věnují.
Dvě třetiny mladých by byli rádi, kdyby jejich dítě v budoucnu navštěvovalo stejnou zájmovou činnost, které se věnují nebo věnovali sami dotázaní, a to především muži (70 % vs. 62 %). Čtvrtině je to pak jedno, o něco častěji ženám.
Z výsledků analýzy vyplývá, že zájem o volnočasové aktivity s věkem klesá, a to především v rámci organizací. Sport je ale stále nejoblíbenější aktivitou jak v dětství, tak dospělosti. Zajímavostí je, že hudbě se samostatně mladí věnují v dětství i pozdějším věku ve stejné míře, tato obliba časem nepolevuje. Nejdůležitější pro mladé lidi je, aby je aktivita bavila. Rodinná tradice se v zájmu o volnočasové aktivity ukazuje být patrná, a to především mezi sourozenci.
Článek vznikl v rámci projektu Youthwiki – online encyklopedie národních politik mládeže v Evropě, podpořené programem Erasmus+. Více online: https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki