Mladí lidé se domnívají, že se poltická situace České republice se za poslední dobu příliš nezměnila, případně zhoršila. Obecně panuje spíš nespokojenost nebo neutrální postoj k veřejnému dění. Vyplývá to z analýzy České rady dětí a mládeže. Šetření bylo realizováno v rámci studie KANTAR Lifestyle 2024 na vzorku mladých lidí od 16 do 30 let (N = 999). Pozornost byla v šetření věnována tomu, jak mladí lidé vnímají politickou situaci a oblast veřejného dění.

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Zhruba polovina mladých Čechů (49 %) se o politiku zajímá, zásadní téma ale představuje pouze pro 13 % dotázaných. Zájem projevují větší míře o muže než ženy (60 vs. 37 %) a lidé s vysokoškolským vzděláním oproti mládeži bez maturitního vysvědčení (64 vs. 46 %)

Kdo tedy tvoří skupinu mladých lidí, kteří o politiku projevují zájem? Obecně lze říci, že se jedná o jedince, kteří jsou celkově aktivnější ve veřejném dění – účastní se demonstrací, podepisují petice a podobně. Přesto i ti, kteří uvádějí, že se o politiku převážně nezajímají, se někdy politicky angažují. Sice v menší míře, ale nejednají zcela apaticky vůči veřejnému dění. Jejich hodnocení pak tolik nekoresponduje s reálním jednáním. Například ze všech, kteří se o politiku nezajímají, 22 % podepsalo petici a 5 % z nich dokonce sdílelo příspěvek, který upozorňuje na nekalé jednání politiků. Ačkoli se může zdát, že 5 % je zanedbatelné číslo, je třeba dodat, že v celé populaci mládeže se k této aktivitě uchýlilo pouze 7 %. Ti, kteří se o politiku nezajímají, jsou častěji skeptičtí k vybraným oblastem veřejného života, případně nemají jasný názor – například častěji kritizují veřejnoprávní média.

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Většina mladých lidí s domnívá, že politická situace se v poslední době příliš nezměnila, nebo se zhoršila. Nejhorší situaci vnímají ve vztazích s Ruskem (69 %) nebo ve stavu veřejných financí (57), zhoršení je podle velké části mladých lidí patrné i u celkové nálady ve společnosti a přistěhovalectví (shodně 54 %), mezilidských vztazích (50 %), bezpečnostní situace ČR (46 %), politické situace ČR, korupce (38 %), hospodářské kriminality (35 %) nebo nezávislost médií, svobody slova (33 %). Méně než třetina se domnívá že se zhoršila činnost veřejnoprávních médií (23 %) nebo postavení ČR v EU (21 %).

Zhoršení stavu vnímají častěji ženy než muži, především v otázce přistěhovalectví (59 vs. 48 %), politické situace ČR (46 vs. 37 %) nebo postavení ČR v EU (25 vs. 18 %). Velké rozdíly jsou patrné mezi věkovými skupinami, negativnější vnímání politické situace mají lidé ve věku 25-30 let oproti náctiletým vrstevníkům ve věku 16-19 let.

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Většina mladých lidí v ČR je s fungováním veřejných institucí nespokojena, nebo nemá vyhraněný názor.  Pouze cca třetina dotázaných je spokojena s fungováním vybraných veřejných institucí, jako je demokracie a její vývoj (34 %) soudnictví (33 %), státní správa (31 %) nebo politická reprezentace (34 %), o něco větší spokojenost panuje v možností účasti občanů na rozhodování ve věcech veřejných (44 %).

Se stavem těchto vybraných oblastí života jsou méně spokojeny ženy oproti mužům, ať už v souvislosti s fungováním soudnictví (27 vs. 39 %), státní správy (27 vs. 35 %), možnosti účasti občanů na rozhodování ve věcech veřejných (38 vs. 46 %) a politickou reprezentací (29 vs. 38 %). Nespokojenost projevuje také především starší sledovaná věková kategorie 25-30 let oproti náctiletým ve věku 16-19 let, a to ve všech sledovaných položek – rozdíl se pohybují v rozmezí 15-22 %.

Nespokojenost vykazují ve větší míře mladí lidé bez maturity – s fungováním demokracie (18 %), soudnictví a její nezávislosti (17 %, možnosti účasti občanů na rozhodování ve věcech veřejných (29 %) a především politickou reprezentací – tam je rozdíl oproti průměru v populaci nejvýraznější, spokojených je pouze 13 %.

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Cca tři čtvrtiny mladých se shodnou, že většinu politiků zajímá více jejich osobní prospěch než situace obyčejných lidí (75 %), a že většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí neb čte v médiích a na sociálních sítích (77 %). Podle 61 % mladých média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace, 56 % se domnívá, že veřejnoprávní média jsou v společnosti nepostradatelná. 43 % si myslí, že tato země nutně potřebuje silného politika a pro třetí dotázaných je národní bezpečnost důležitější než osobní svoboda.

Silného lídra by si přálo mít více mužů než žen (47 vs. 38 %), zároveň jsou muži více důvěřiví vůči veřejnoprávním médiím (62 vs. 51 %) a jsou toho názoru že národní bezpečnost je důležitější než osobní svoboda (34 vs. 29 %). Mladí lidé s vysokoškolským diplomem se v některých postojích lidí od vrstevníků s učňovským vzděláním – častěji si myslí, že většinu politiků zajímá víc jejich osobní prospěch (82 vs. 69 %), veřejná media hrají nezastupitelnou roli (67 vs. 43 %), a že národní bezpečnost je důležitější než osobní svoboda (40 vs 33 %). Naopak se méně často domnívají, že tato země potřebuje silného politika v čele (28 vs. 53 %).

Zdroj: studie Kantar Lifestyle 2024, hodnoty uvedeny v %, N=999

Více než polovina mladých s v posledním roce nezúčastnila žádné z uvedených akcí, které slouží k vyjádření vlastního polického přesvědčení. Čtvrtina podepsala petici (26 %), každý desátý se zapojil do dobrovolnických veřejných aktivit (11 %) a aktivit spojených se zvelebením místa, kde žijí (9 %). 7 % sdílelo příspěvek upozorňují na nekalé jednání politiků, firem nebo organizací ve veřejném prostoru. Demonstrací se účastnilo 6 % mládeže.

V rámci tohoto šetření nás zajímalo, jak se mladí lidé zajímají o politické dění. Výsledky ukazují, že stav mezi českou mládeží je dost rozpolcený, pro polovinu se jedná o oblast života, kterou aktivně vyhledávají, pro druhou polovinu nepředstavuje oblast zájmu. Mládež vnímá fungování demokracie, soudnictví či věřené správy v České republice spíše negativně, nebo neutrálně. Z výpovědí respondentů je patrná převažující skepse. Domnívají se, že v poslední době se politická a celospolečenská situace nezměnila, případně zhoršila, ať už se jedná o mezilidské vztahy, politickou situaci v ČR, nebo korupci.

Článek vznikl v rámci projektu Youthwiki – online encyklopedie národních politik mládeže v Evropě, podpořené programem Erasmus+. Více online: https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki