Česká rada dětí a mládeže dlouhodobě zprostředkovává pojištění na činnost organizací dětí a mládeže. V roce 2025 byla provedena statistika úrazů za rok 2024 v rámci organizací, které mají u ČRDM sjednané toto pojištění[1]. Dohromady bylo získáno 347 odpovědí z šetření. Celkem bylo zraněným vyplaceno 1 058 825 Kč, průměrná částka byla 3 051 Kč, jedná se o menší celkovou i průměrnou částku oproti roku 2023. Nejčastěji bylo poškozeným vyplaceno 3001–6000 Kč.

Kdy k úrazům dochází

V průběhu posledních pěti let výrazně ubylo úrazů. V roce 2020 a 2021 tomu bylo z důvodů protipandemických opatření. Nižší míra hlášených úrazů se však drží i v následujících letech. Snížení úrazovosti se týká jak pravidelné činnosti během roku, tak i během letních měsíců, kdy se konají tábory. Za rok 2024 bylo pojišťovně nahlášeno 347 úrazů, z toho k 89 došlo během července a srpna. V letech před pandemií však bývalo hlášeno přes 800 úrazů ročně.

Hodnoty v celých číslech

 

Kde k úrazům dochází

K úrazům nejčastěji dochází při pravidelné oddílové činnosti táborech, jedná se o 36 % úrazů. Oproti roku 2023 i 2022 roku výrazně klesla míra úrazů na táborech, v roce 2023 tvořily úrazy na táborech 37 % všech úrazů, o rok dříve dokonce polovinu.

Cca třetina úrazů se přihodí při pobytu ve volné přírodě, víc než polovina pak na sportovištích. Ke zbylým úrazům dojde v objektech, ve městě a jinde.

Aktivity při úrazech

Mezi hlavní činnosti, při kterých dochází k úrazu, náleží sportování, dále pak hra či závod. Další kategorii tvoří úrazy způsobené při podpůrné činnosti. Jde o zranění, ke kterým dojde během vaření (například opaření) nebo při práci se dřevem, běžně štípání dřeva. Mezi zbylé činnosti patří noční táborové aktivity, koupání, cestování nebo jiné činnosti, jako jsou náhodné úrazy, nezapříčiněné žádnou konkrétní aktivitou – například zakopnutí při vylézání ze stanu.

Nejčastěji dochází k úrazu při pádu, účastníci aktivit zakopnou nebo upadnou. K upadnutí dochází často venku v přírodě, například při hře, někteří také ale spadnou z houpačky či postele. Obvyklé jsou ale i nárazy a údery, ať už o předměty nebo jiné lidi. Někteří zranění byli udeřeni proudnicí, hokejkou, palicí, jiní se srazili s kamarádkou či trenérem. Někteří nabourali do závěje, byli udeřeni polštářem, nebo je uhodila napružená větev.

Typy úrazů a léčba

Mezi nejčastější zranění se řadí zlomenina, jde skoro o třetinu (29 %) všech úrazů. Další zranění jsou podvrtnutí a vymknutí, která činí pětinu (21 %). 10–12 % úrazů jsou pohmoždění, distrakce nebo infrakce (naštípnutí, nalomení kosti), dalších 8 % úrazů tvoří rány. Mezi ostatní úrazy patří poranění šlach, natržené svaly, otřes mozku nebo ulomené zuby. Popáleniny nejsou způsobeny při aktivitách hasičských oddílů, ale při podpůrných aktivitách, jako je vaření.

Cca dvě třetiny zlomenin se týkají horních končetin, především rukou – nejčastější se jedná o zlomeniny prstu. Čtvrtina zlomenin připadají hlavně na dolní končetiny, zatímco ostatních úrazů, například v oblasti trupu, je asi desetina. Podobně jako u zlomenin, i k podvrtnutí dochází nejčastěji v oblasti horních končetin.

Průměrný počet dnů léčby je 26. Nejvíce úrazů se vyléčí do jednoho měsíce. Lehčí úrazy, které jsou vyléčeny do dvou týdnů, jsou zastoupeny v o něco menší míře než zranění s dobou léčení do čtvrt roku. Oproti loňsku ubylo úrazů léčených déle než čtvrt roku, z 6 na 1 %.

Sociodemografické údaje

Úrazy se nejčastěji týkají dětí, pouze 11 % zranění se přihodí dospělým nad 19 let. Je však nutné brát v úvahu, že dospělých je na těchto akcích menší počet. Věkově se úrazy nejčastěji týkají teenagerů – dětí od 12 do 15 let.

Úrazy postihují v podobné míře muže i ženy. O něco více nehod se přihodilo mužům.

[1] Statistika pracuje s údaji, které byly poskytnuty. V konkrétních grafech jsou vynechány chybějící hodnoty, které nebyly uvedeny (např. pokud místo úrazu nebylo uvedeno).