Šetření na téma zobrazování sexuality a nahoty mladých na internetu bylo realizováno Českou radou dětí a mládeže v lednu 2020. Sběr dat byl uskutečněn na 1005 respondentech ve věku 15–29 let. Věnovali jsme se oblasti zobrazování nahoty na internetu, důvodům ke sdílení toho materiálu nebo negativním dopadům, které s sebou sdílení takových fotek na internetu nese.

Zobrazování nahoty na internetu

Pro přibližně 80 % mladých je zcela normální zobrazovat online své digitální záznamy ze života, ať již se jedná fotky či videa po sportovním výkonu z wellness, v plavkách nebo v luxusním oblečení. Byť v takovýchto případech se jedná o běžně zažívané situace, mohou i ony u populace vzbuzovat sexuální žádoucnost. Mladí do dvaceti let jsou v tomto ohledu mnohem otevřenější a s méně zábranami. Nicméně 63 % respondentů uvádí, že zobrazování nahoty a sexuality na internetu je pro ně naprosté tabu. 54 % mladých v zobrazování takových materiálů na internetu nevidí ani pověstné „zakázané ovoce“. Přibližně 60 % lidí, kteří si pořídili své sexy/nahé fotky, se za jejich zveřejnění na internetu nestydí. Zajímavým zjištěním je, že mladí věřící se v přístupu k nahotě na internetu neliší. Nebyly u nich zaznamenány žádné rozdíly v přístupu k sexualitě oproti těm, kteří se k žádné víře nehlásí. Nemají jiný přístup dokonce ani k věrnosti ve vztazích, sledují také ve stejné míře porno. Mladí věřící v České republice nejsou v tomto ohledu příliš konzervativní.

Důvody pro sdílení

Nejčastějším důvodem pro sdílení je, že se jedná o opravdu krásnou fotku, o kterou se chtějí podělit, případně chtějí provokovat či zaujmout někoho konkrétního. Další sadou důvodů je pomsta současnému nebo bývalému partnerovi či partnerce. Sociální tlak byl důvodem pouze u jednoho z deseti. Dívky a ženy jsou výrazně kritičtější v otázce sdílení vyzývavých  fotek na internetu. Ukazuje se to především v hodnocení ostatních dívek a žen; jejich sdílený obsah na internetu hodnotí častěji negativně v porovnání s chlapci a muži. Mladí muži se vůči vyzývavým fotkám dívek nestaví tolik kriticky. Na rozdíl od vyzývavých fotek mužů. Mladí muži jsou naopak více kritičtí vůči decentnějším, ne příliš vyzývavým fotkám, které pro ně mohou být příliš zženštilé. Jsou to například fotky s líčením a v dámském oblečení. Tyto fotky jsou pravděpodobně vnímány jako ohrožující pro jejich vnímání mužství.

Mladé ženy se naopak staví více negativně ke klučičím fotkám, obzvláště k těm, které mají silný erotický podtext, jako jsou tzv. dickpics (zobrazování přirození) apod. Pokud jsou mladí ochotní s někým sdílet své nahé fotky, většinou se jedná o jejich partnera nebo partnerku. Jsou to tedy lidé, ve které pravděpodobně mají důvěru a intimně s nimi žijí. Na svém přístupu k tomu nemít nahé fotky nebo videa vidí hlavně to, že jsou v bezpečí, mají hrdost a své soukromí pod kontrolou. Často ale také uvádějí, že k tomu jednoduše nemají potřebu. Tvrdí, že od svých vrstevníků se liší tím, že mají rozum, hrdost nebo soukromí, nebo že jsou normální. Někteří ale uvádějí, že jsou prostě zdrženlivější než někteří jejich vrstevníci. Jiní deklarují i to, že se neliší vlastně v ničem. Co se týče vnímání normality v souvislosti s posíláním vyzývavých fotek či videí přes internet, překvapením může být, že Pražané se ve svých odpovědích oproti lidem z menších měst a vesnic příliš neliší. O větší liberálnosti Pražanů se v tomto ohledu mluvit nedá.

Negativní dopady sdílení sexy a nahých materiálů

8 z 10 respondentů uvedlo, že si své první nahé fotky pořídilo zcela dobrovolně. Pod tlakem, který jim byl nepříjemný, výhružkou, vydíráním či použitím násilí si tyto materiály pořídilo 8 % respondentů. Nepříjemný tlak byl vyvíjen především na mladé muže (9 %). Na mladé ženy byl zase mnohem častěji vyvíjen tlak, který jim však nebyl nepříjemný (14 %). 11 % respondentů uvažovalo nad sebevraždou poté, co uveřejnili své sexy nebo nahé fotky na internetu a ze strany kamarádů/kolegů byli za toto šikanováni. Pouze polovina z nich v tomto kontextu vyhledala nějakou pomoc. Z analýzy také vyplývá souvislost mezi prodáváním nahých fotek a šikanou, neslušnými návrhy, zhoršením vztahů s okolím, i přemýšlení nad sebevraždou. Obvykle se mezi dotyčnými spouští všechny tyto negativní dopady.

S kým se o tom baví?

Nejčastěji se o tématu zobrazování vlastní nahoty a sexuality online mladí baví se svými kamarády, a to takřka ve 2/3 případů. Naopak jen 1/4 se baví o tomto tématu s rodiči, sourozenci či učiteli. U mladších do 19 let však zaznamenáváme i pozitivnější trend při debatě na toto téma s učiteli, i tak se na toto téma bavili alespoň jednou jen v 1/3 případů. Nejméně je toto téma reflektováno s mladými v rámci volnočasových aktivit.